Tutanak Örneği-Tutanak Nedir ve Nasıl Tutulur?

Bir olay yada konuyla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiği ile ilgili kafanızda soru işaretleri mi oluyor? Bu yazımızda Tutanak örneği üzerinde tartışarak tutanağın nasıl kullanılması gerektiği sorularına yanıtlar arayacağız. Yazımızı sonuna kadar okuyarak kafanızdaki soru işaretlerinin ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Makalemizin sonunda sizler için hazırladığımız tutanak örneklerini indirerek kendinize göre düzenlemeler yaparak kullanabilirsiniz.

Tutanak Nedir?

Tutanak en genel tabir ile belgelenmesi gereken bir durumun ilgililer tarafından tespit edilmesi, olayın hazırlanması ve sonucunda ilgililer tarafından imzalanması ile ortaya çıkan belgedir.

Tutanak yazılırken sade bir dil kullanılmalıdır. Kişisel görüşler ve yorumlara yer verilmemelidir. Aksi ispatlanınca kadar tutulan Tutanaklar hukuken geçerli kabul edilen belgedirler. Bir tutanak örneği el ile yazılabileceği gibi bilgisayar kullanılarakta yazılabilmektedir. El ile yazılacak olan belgelerin bu açıdan tek şartı ise okunaklı olmasıdır. Yazılanın herkesçe anlaşılabilmesi olmazsa olmaz bir gerekliliktir.

İlgili Yazı: CV Hazırlama Esnasında Nelere Dikkat Edilmeli/2021

Tutanak örneği anlaşılabilir ve kısa olarak tamamlanmalıdır. Gereksiz ifadelerden kaçınılmalıdır. Yazı kağıdın yalnızca bir yüzüne yazılır. Yazının uzun ve birden fazla sayfanın olması gerekiyorsa sayfanın üst kısmında tutanağın kaçıncı sayfası olduğu okunaklı şekilde belirtilir. Bu şekilde hazırlanan çok sayfalı tutanaklarda her sayfa altı imzalanır.

Yazılan belge üzerinde tahribat yapılamaz. Kazıntı, silinti veya ek yazılar yazılamaz. Yazım sırasında yanlışlık yapılmış ve gereksiz bir kelime kullanılmış ise bu durumda bu kelimenin üzeri tek çizgi ile okunacak şekilde çizilir. Çizilen kelimeden hemen sonra parantez içerisinde kaç kelimenin çizildiği yazılır. Sonrasında hatayı yapan kişi düzeltmenin kendince yapıldığını belirtmek amacıyla küçük bir paraf atar.

Tutanağa başlarken, başlık kısmı ile sonuç kısmında yazılan metnin tutanak olduğu belirtilir. Tarih ve saat bilgisi tutanağın sonunda ve başında yazılır. Yazma işlemi sona erdikten sonra imza kısmına geçilir. İmza için olaya şahit olan kişiler, olay ile ilgili kişiler, tutanağı düzenleyen personel kişilerin adı, soyadı ve imzası yer almalıdır. Anlatım krolonojik bir sıra izlemelidir.

Tutanak Örneği Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

Her şeyin bir kuralı ve tarzı olduğu gibi Tutanak örneğinin de kendine göre başlıca kuralları vardır. Bunlardan ilki başlığı usulüne göre yazmaktır. Başlık kısmı kağıdın üst orta kısmında yer almalı ve tüm harfleri büyük olacak şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca başlık anlatılan olayla ilişkili olmalıdır. Örneğin; YAKALAMA TUTANAĞI, ÜST ARAMA TUTANAĞI gibi… Ancak yazılan tutanğın herhangi bir kelime ile ifade edilmesi zor ise, yada ifade edilemiyorsa bu durumda yalnızca “TUTANAK” yazılması yeterli olacaktır.

Tutanak örneği hazırlanırken olaya konu olan suçun yada olayın nasıl tespit edildiği, nasıl yakalandığı ve ne şekilde yakalandığı mutlaka olmalıdır. örnek olarak kolluk kuvvetleri için “devriye görevi ifa edilirken durumundan şüphelenilerek durdurulan vb…”

İlgili Yazı : CV Nedir? CV Örnekleri -2021- & Özgeçmiş Yazma İpuçları

Bir tutanak hazırlanırken olayın meydana geldiği yer ile bu olayın ne zaman gerçekleştiğine dair saat dilimi mutlaka olmalıdır. Örneğin 23.02.2021 günü saat:02.15 sıralarında Maltepe sahil yolu 3.km ışıklarda…

Olay yerinde bahse konu olayla ilgili delil niteliği taşıyan belge yada eşya bulunması halinde bunlar tutanağa geçirilir. Örneğin;

 • Olay sırasında sanık yada mağdura ait olduğu iddia edilen saç örneği, tırnak yada kan örnekleri
 • Sanığa ait olduğu iddia edilen ateşli yada ateşsiz silahlar, kesici yada delici aletler
 • Sanık yada mağdura ait olduğu iddia edilen kumaş parçaları, mendil, düğme vb eşyalar
Olay-yeri-tutanak
Olay Yerindeki İz ve Emareler Mutlaka Tutanağa Eklenmelidir – Tutanak Örneği

bunlar mutlaka tutanağa olduğu gibi yazılmalıdır. Olay sırasında ele geçirilen bilgiler varsa (bunlar şüpheli, sanık, tanık yada mağdura ait bilgiler olabilir) tutanak örneğine özet şeklinde geçirilmelidir. Aynı şekilde olayın meydana geliş nedenleri edinilen bilgiler doğrultusunda öğrenilmiş ise tutanağı düzenleyen görevli tarafından bu bilgi tutanakta belirtilmelidir. 

Olayın bir ihmal sonucumu yada kasıtla mı işlendiğine dair bir iz yada emareye rastlanılışsa yine bu deliller tutanakta belirtilir. İşlemin sonuna gelindiğinde yapılan işlemin bir tutanak olduğu belirtilir ve işlemin yapıldığı tarih ve saat yazılır. örneğin; “İş bu tutanak tarafımızca tanzim edilmiş olup altı birlikte imza altına alınmıştır.12.12.2016”

Tutanak yazma işlemi tamamlandıktan sonra geriye imzalama kısmı kalmıştır. Gerekli imzalar;

 1. Tutanağı düzenleyen en az iki görevli
 2. Sanıklar
 3. Şüpheliler
 4. Varsa Tanıklar
 5. Konuyla ilgili müşteki yada mağdurlarca imzalanmalıdır. İmzalarda isim ve soy isimler ile kişilerin unvanları belirtilmelidir. 

Tutanak Örneği Neye Göre Belirlenir?

Tutanak örneği farklı durumlarda kullanabileceğiniz benzer içerikleri barındırır. Aşağıda belirttiğimiz olay tutanak örneğini kullanarak kendinize göre bir tutanak oluşturmanız mümkündür.

Bu durum kaza tespit tutanakları içinde geçerlidir. Bu tutanak araçlarda bulundurulması gereken ve kaza anında doldurularak yapılan bir işlemdir. Ancak kazada bir can kaybı söz konusu ise bu durumda kaza tutanağını taraflar tutamaz. Kaza tutanağı kaza anında yanınızda yoksa bu durumda bir A4 kağıdı üzerine tıpkı bir olay tutanağı gibi benzer ifadeler ile tutanak tutabilirsiniz.

Tutanak Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi bir ttuanak tutulmasına ihtiyaç duyulan olayda tespit yapılması ve olayın şahitleri varsa bu kişilerin de kayıt altına alınması gereklidir. Tutanakta ismi geçmiş olan herkesin tutanakta imzasının bulunması gereklidir. Bu kısa hatırlatmadan sonra en çok kullanılan tutanak çeşitleri şunlardır:

 • Toplantı tutanağı
 • Kaza tespit tutanağı
 • Eşya tutanağı
 • Olay tutanağı
 • Buluntu tutanağı

bunlar dışında bilinen ve kullanılan tutanak çeşitleri de mevcuttur. Ancak en çok kullanılanlar yukarıda belirttiklerimizdir.

 • Polis ve kolluk kuvvetleri tarafından yapılan yakalama tutanağı
 • Arama tutanağı
 • Üst arama tutanağı
 • Suç üstü tutanağı
 • Teslim tesellüm tutanağı
 • Yangın tutanağı

Tutanak Örneği Neye Göre Belirlenmeli?

Tutanak örneği farklı durumlar için kullanabileceğiniz bir takım örnekleri içermelidir. Genel olarak tarzları birbirine benzer ancak bir takım ince ayrıntılar ile tutanaklar birbirinden ayrılırlar. Ancak kaza tespit tutanağı diğer tutanak örneklerine göre biraz farklıdır. Kaza tespit tutanağı yukarıda belirtiğimiz gibi araçlarda bulunması gereken ve kaza anında tutulan bir tutanak örneğidir. Bu trafik kazalarında can kaybı yoksa yada duran bir cisme çarptıysanız kaza tespit tutanağını tutabilirsiniz.

Tutanak Tutarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Buraya kadar anlattıkalrımızı toparlamak adına bir tutanak örneği hazırlarken aşağıdaki altın kurallara dikkat etmeyi unutmayın;

 • Yazınızın bir tutanak olduğu belirtilmelidir.
 • Dilerseniz bilgisayarda hazırlanmış olan hazır şablonları kullanabilirsiniz. Hazır şablonunuz yoksa bunu el yazızı ile de oluşturabilirsiniz.
 • El yazısı ile tutmaya karar verdiyseniz tutanak örneği tükenmez kalem yada dolma kalem ile tutulmalıdır. Kurşun kalem ile tutanak tutulmaz.
 • Yazınız okunaklı olmalıdır
 • Yazı sırasında oluşan hatalarda silgi kullanılmalıdır. Hatalı kısım tek çizgi ile çizilmeli, tutanağı yazan kişi paraf atarak kelimenin doğrusunu yazmalıdır.

Tutanak Örneği İndir

Birbirinden farklı tutanak örneklerini sizler için hazırladık. Kendi durumunuza göre ilgili yerleri değiştirerek kullanabilirsiniz.

Olay Tutanağı Örneği İndir

Olay tutanağı
Tutanak Örneği – Olay Tutanağı (Tam boyutta görmek için resme tıklayın)

Olay Tutanağı Örneğini indirmek için : Olay Tutanağı Örneği

Ceza Tutanağı Örneği İndir

Ceza Tutanağı
Tutanak Örneği – Ceza Tutanağı (Tam boyutta görmek için resme tıklayın)

Ceza Tutanağı Örneğini indirmek için : Ceza Tutanağı Örneği

Kaza-Tespit Tutanağı Örneği İndir

Kaza Tespit Tutanağı
Tutanak Örneği – Kaza Tespit Tutanağı

Kaza Tespit Tutanağı Örneğini indirmek için: Kaza Tespit Tutanağı

Toplantı Tutanağı Örneği İndir

Toplantı-tutanağı
Tutanak Örneği – Toplantı-tutanağı

Toplantı Tutanağı Örneğini indirmek için:Toplantı Tutanağı

İnternet ve yapılabilecek ek işler konusunda ki 5 yıllık birikimimiz ile sizlere fikirler sunmaya gayret ediyoruz. Kafanıza takılan sorularla ilgili bizlere soru sormaya çekinmeyiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] İlgili Yazı: Tutanak Örneği-Tutanak Nedir ve Nasıl Tutulur? […]

trackback
Tutanak Örneği İle Tutanak Yazmayı Öğrenin – Kararara Haber – Güncel Hukuk Haberleri
1 ay önce

[…] Tutanak örneği arama motorlarından sıkça araştırdığımız bir konudur. Konu ile alakalı olarak öncelikle tutanağın ne olduğunu açıklayalım; Tutanak, önem arz eden, resmi bir işlem veya resmiyete taşınması gereken bir durumu veya bir konuyu kayıt altına alarak konuya dahil kişilerin de imzalaması ile belgelemektir. Yani; kayıt altına alınması gereken durumlarda taraf veya tarafların da onayladığı belgelere tutanak (zabıt) denir. Tutanaklar aynı zamanda hukuki geçerliliğe de sahip olan evraklar olduğundan düzenlenirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. […]