İsveç Asgari Ücret 2021 – Net Asgari Ücret
İsveç, Stocholm’de Ortalama Asgari Ücret Ne kadar?

Stockholm İsveç’in Orta güneydoğu kuşağında Malaren gölünün Baltık denizi ile birleşmiş olduğu kısımda kurulu olan bölgesidir. İsveç ülkesinin başkentidir. 450.295 km² alan üzerine kurulu olan İsveç nüfusu yaklaşık 10,4 milyondur. Bu nüfus ile ülke yoğunluk bakımından 23. sırada yer almaktadır.

İsveç’in başkentindeki ekonomik durumu öğrenerek bu İskandinav ülkesinde kariyer yapma şansını yakalayabilirsiniz. İsveç asgari ücret olarak diğer Avrupa ülkelerine göre iyi durumda olan bir ülkedir. Yaşam standartlarının yüksek olduğu bir ülke olarak bilinir. Ülkenin başkenti olan Stockholm teknolojinin, finansın ve telekomünikasyon holdinglerinin merkezi konumundadır.

Bilgilendirme : Daha önceki yazılarımızda Almanya’da ki asgari ücreti içeren makalemiz ile sizlere Almanya’da ki ekonomik durum hakkında bilgiler sunmuştuk. Dilerseniz bu makalemize Almanya asgari ücret tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İsveç Asgari ücret 2021-Stockholm

Avrupa’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi İsveç ülkesinde de resmi olarak bir asgari ücret yoktur. Asgari ücret olarak alınacak paralar işçi sendikaları aracılığı ile görüşülerek kararlaştırılır. İsveç’te asgari ücret ile ifade edilmek istenilen, bir işçiye yapmış olduğu çalışmaya karşılık olarak tüm ülke çapında ödenmesi gereken minimum ücreti ifade eder.

İsveç’te devletin zorunlu tuttuğu bir asgari ücret bulunmuyor. Belirttiğimiz gibi toplu iş sözleşmeleri ile asgari ücret oranları belirlenmekte. Bu asgari ücret son olarak 1 Ocak 2013 yılında değişmiştir.

2021 yılı itibari ile incelediğimizde İsveç asgari ücret 2021 güncel olarak vergiler ile birlikte 24188 Kron’dur.

İsveç Çalışan Maaşları Ne Kadar?

İsveç ülkemizle doğrudan kıyaslandığında çok pahalı bir ülke olarak görünmektedir. Ancak Ülkede yaşayanların kazançlarına bakıldığında bu pahalılık ortadan kalkmakta. Alım gücü olarak kişilerin aldıkları maaşlar ile ülkedeki fiyatları incelediğimizde ise durum tam tersi şekilde İsveç’te yaşayanların refah içinde olduğu hissini uyandırmaktadır.

İsveç’te asgari ücret kazanan kişileri en çok zorlayacak gider kiradır. Faturalar her yerde aynı olmasa da genel olarak kira içerisinde tahsil edilmekte. Gıda konusunda diğer Avrupa ülkelerine yakındır. İsveç asgari ücret konusunda verdiği ücret ile burada yaşayan kişilerin rahat olarak geçinebileceğini görebiliriz.

2021 yılı itibari ile referans olarak bir McDonald kasiyeriniz baz alırsak, saatlik maaşının 101 ile 125 İsveç kronu arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Dolar olarak baz aldığımızda ise saatlik ücretin 14USD dolarına karşılık geldiğini söyleyebiliriz.

Otel ve restoran sektöründe bir inceleme yaparsak 2021 itibari burada çalışanların genel olarak ile Asgari ücret aldıklarını görüyoruz. İsveç’te asgari ücretin 24188 Kron olduğunu düşünürsek otel ve restoran sektörü çalışanlarına verilen genel ücretin bu olduğunu görebiliriz. Çalışan kesimin %10’u 22100 İsveç kronu, kalan %60’lık kısmı ise 46350 İsveç kronu almaktadır.

İsveç’te Nasıl Çalışılır? Çalışma Şartları Nasıl?

İsveç’te kadınların çalışma saatleri erkeklere oranla daha az olarak belirlenmiştir. Bu durum ücretlere de yansımıştır. İsveç asgari ücret konusunda bayanlar için yüzde 11 oranında daha az ödeme yapılabilmektedir.

AB ülkelerinin dışında bir ülke vatandaşıysanız İsveç’te çalışmak için mutlaka izin almak zorundasınız. Çalışma izni başvurusunu yapabileceğiniz en kolay internet üzerinden yapılan başvurudur. Bu şekilde yapılan başvurular doğrudan İsveç Göçmen Ajansı‘na iletilmektedir. İnternet üzerinden başvuru yapmak istemiyorsanız bu durumda İsveç Büyükelçiliği yada Başkonsolosluğunun yolunu tutmak zorundasınız. Bu kurumlara evraklarınızı vererek gerekli başvuruda bulunabilirsiniz.

İsveç’te Ekonomik Görünüm Nasıl?

İsveçte Eknomik Görünüm
İsveç Asgari ücret – İsveç Ekonomik Görünüm

İsveç’te kişi başında düşen maaşın yüksek olduğu görünmesine rağmen bu ülkede yaşamak için gerekli ihtiyaçların maliyetinin de yüksek olduğunu düşünmek gereklidir. Bu durum başkent Stockholm’de özellikle konut piyasası için geçerlidir. Konut fiyatlarının kişileri zorlamasının temel nedeni ise birey başına düşen konut sayısının azlığıdır. Bu durum büyük bir konut açığını ortaya çıkarmıştır. Bazen başkent Stockholm’de bir kiralık daire bulmak, iş bulmaktan çok daha zor olabiliyor.

İkinci dünya savaşının sona ermesinden sonra İsveç Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri arasına girmeyi başarmıştır. Savaş sırasında ülkenin büyük bir kısmı bozulmada kalabilmeyi başarmıştır. Bu durum diğer Avrupa ülkelerine mal ve hizmet sağlama konusunda büyük bir avantaj kazanmasına neden olmuştur.

Günümüze geldiğimizde İsveç’in son derece gelişmiş bir ekonomisinin olduğunu görüyoruz. Bu gelişmiş ekonominin yansımalarının İsveç asgari ücret fiyatlarına yansıdığını görebiliyoruz. Ekonomi olarak dayanağının ihracat pazarı olduğu görülüyor. Ayrıca Almanya ve İngiltere ile ürün pazarlığı yapıldığı da bilinmektedir.

İsveç Marketlerinde Fiyatlar Nasıl?

Market fiyatlarını incelediğimizde 500Gram sığır etinin 49,95 kron olduğunu görüyoruz. TL olarak 50,59Tl karşılığına gelmektedir. Ancak karşılaştırma yapmak isteyenler için İsveç asgari ücretinin vergiler dahil 24188 Kron yani 24.499TL olduğunu, yüzde 30 vergiyi düşerek bu rakamın 16.000TL civarına karşılık geleceğini belirtmemizde fayda vardır.

Bir kg muzun İsveç marketinde fiyatının 15 kron olduğunu görüyoruz. TL olarak karşılığı günümüz kuru ile 15,19TL’dir

İsveç Market Fiyatları
İsveç market fiyatları 2

15’li yumurtanın 29,95 Kron olduğu , 1.5 Litre laktozsuz sütün ise 16,95 kron olduğunu görebiliyoruz. Diğer ürünlerle ilgili inceleme yapmak isterseniz https://www.hemkop.se/ linkini kullanabilirsiniz.

İsveç’te İş Bulmak Mümkün mü?

Güncel verilere bakınca İsveç’te bulunan işlerin çoğunun yüksek vasıflı kişilere hitap ettiğini görüyoruz. Bu nedenle düşük vasıfa sahip kişilerin bu ülkede iş bulma şansı daha azdır. Bu durum mültecilere de yansımış durumda. Son yıllarda İsveç’in ülkeye aldığı mültecilerin çoğunluğu iş bulmamaktan yakınmaktadır.

Bilgisayar üzerinde bilgi sahibiyseniz İsveç’te kariyer yapabilmeniz mümkündür. Programlama alanında bu ülkede yoğun bir talep mevcut. Üstelik dışardan gelmiş ve ülke dilini bilmiyor olsanız bile bu sektörde iş bulabilirsiniz.

Yurt Dışında Yaşamak Ve çalışmak İçin Yararlı Kaynaklar

Geçici yada kalıcı olarak yurt dışında çalışmak mı istiyorsunuz? Bu konuda Aşağıda tanıtacağımız web siteleri sizler için faydalı olacaktır.

World Nomads : Şirket dünyadaki pek çok ülke için seyahat sigortası sağlamaktadır. Uzun bir seyahat düşünüyorsanız size fayda sağlayabilir.

Booking.com : Booking gezmeyi sevenler için çok çeşitli seçenekler sunuyor. Seyahatinizden önce konaklayabileceğiniz yerleri, sizden öncekilerin deneyimiyle keşfedebilirsiniz.

Train Travel Guide: Tren seyahat rehberi ile dünyayı tren rotları ile gezebilirsiniz. Bu şekilde en doğal mekanları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca uygun fiyatlı bir gezintiye çıkabilmeniz mümkün.

Work Abroad Guide: Yurt dışı çalışma rehberi ile farklı ülkeler içerisinde nasıl iş bulacağınızı ve bu şekilde nasıl istihdam sağlayabileceğinizi öğrenin. İş aramadan maaş konusunda pazarlığa kadar bu klavuz üzerinden yardım alabilirsiniz.

İnternet ve yapılabilecek ek işler konusunda ki 5 yıllık birikimimiz ile sizlere fikirler sunmaya gayret ediyoruz. Kafanıza takılan sorularla ilgili bizlere soru sormaya çekinmeyiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] İlgili yazi: İsveç asgari ücret […]