İnovasyon Nedir? Birbirinden Başarılı İnovasyon Örnekleri

İnovasyon nedir?, İnovasyon, herhangi bir alanla yada bir konuyla ilgili olarak çözüm sunmak bir şeyler katmaktır. Ticari olarak düşünürsek inovasyon; yeni mal yada alınan hizmetlerin piyasaya sürülebilmesi yada bu mal ve hizmetlerin sunumu sırasında daha iyi işler çıkarmak adına üretilen fikrilerin pratik olaak uygulanmasıdır.

İnovasyon terimi birden fazla noktayı bir araya getirerek bir bütünlük oluşturmayı amaçlayan terimdir.

Bir ekip işi olan inovasyon, birden fazla kişinin bir araya gelerek aynı amaç için kafa yorması yeni fikirler üretmeye çalışması ve emek harcamasıdır. Süreçlerin çoğunda kişiler terk başlarına bir sonuç alamazlar. Bu sebeple ekip çalışması diğer konularda önemli olduğu kadar bu ifade içinde gereklidir.

Makalemizde Neler Okuyacaksınız?

İnovasyon Ne işe Yarar?

İnovasyon Ne İş Yarar
İnovasyon Ne İş Yarar

Mevcut yada yeni ortaya çıkmış bir sorunu çözen, sorunları ortadan kaldırmaya yönelik inovasyonlar sayesinde insanların hayatı gün geçtikçe daha kolaylaşır hale gelmektedir. Gün geçtikçe daha yeni hayat kolaylaştırıcı buluşlar sayesinde gelecek nesile ilham verilmeye devam ediliyor.

Makelmizde Dünya’da ses getirmiş inovasyon örnekleri ile sizlere bilgiler aktarmaya çalışacağız.

İnovasyonun Gereksinimleri Nelerdir?

İnovasyonun Gereksinimleri Nelerdir
İnovasyonun Gereksinimleri Nelerdir

Cesaret

Yeni bir fikir üretmek bazen sanıldığı kadar kolay olamayabiliyor. Konu insanların konforu olunca bu durum daha da zorlaşıyor. Burada belirtmek istediğimiz inovasyon bir cesaret işidir.Ekip çalışması olduğu kadar ekibe liderlik edebilmek ve fikirleri özgürce ortama sunabilmek cesaret ister.

Reddetmeyi Bilmek

Yeni üretilen her fikir iyi bir fikir değildir. Bazen bu düşüncelerin üzerinde çok daha iyisini elde edebilmek için ortalama buluşların üzerinde çıkmak gerekir. Bunun içinde ortalama olarak üretilen fikirlerin kabul edilmeyerek daha iyisinin istenmesi gerekliliği ortaya çıkar.

Apple Computer, Inc.’ın kurucu ortaklarından birisi olan Steve Jobs‘a göre başarılı olabilmelerinin temel nedeni 1000tane iyi fikri reddetmeleri olmuştur. Çünkü bu fikriler herkes tarafından düşünülebilen ortalama fikirlerdir. Başarı için çok daha fazlasına ihtiyaç vardır. Ortalama fikrilerin daha iyisini üreterek bu başarıya ulaşmak mümkün olduğundan bu düşünceleri basamak olarak kullanmak piyasaya sürmemek daha mantıklı olacaktır. İnovasyon bunu gerektirir.

Bir Disiplin İşidir

İnovasyonu başarıyla gerçekleştirmek için mevcut şartları korumak ve sabırlı şekilde ekip olarak çalışmak gereklidir. Bunun içinde her ekip üyesinin yüksek şekilde disiplinli olması şarttır. Ekip içerisinde disipline uymayan bir personel bütün uyumu bozacağından herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi şarttır.

İnovasyon mütevazilik ve sadelik gerektirir. Önemsiz detayları projenizden uzak tutmalısınız. Bu tür gereksiz işlemler insanların kafasını karıştırdığı gibi önemli noktaların gözden kaçmasına sebep olacaktır. İnovasyondaki sadelik basitlik anlamında değildir. Önemsiz ve gerekli olmayan detayların işlemlerden çıkarılmasını ifade eder.

Burada anlatmak istediğimiz temel düşünceyi inovasyon örneklerine geçtiğimizde daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz. İlk olarak genel bilgiler ile inovasyon nedir gibi sorular hakkında bir fikir oluşturmaya çalışıyoruz. Yazımızın devamını okuyarak aklınızda kalan soru işaretlerini gidermeye devam edeceğiz.

İnovasyon En genel tabir ile ifade edilmek istenirse; yenilik ve üretkenlik demektir.

Yukarıda yer verdiğimiz ifadeyi biraz daha örnekle açıklayalım. makalemizi bir cep telefon yada bilgisayarınız ile okuyorken, okuduğunuz cep telefonu yada bilgisayar sizi tatmin ediyor ve memnun bırakıyorsa bu cihazlar iyi bir inovasyon süreci geçirmiştir.

Ancak okuma sırasında görüntü kalitesiz yada okumada problemler çıkıyorsa halen sürecin tamamlanmasına ihtiyaç vardır. Bu süreçler yanlızca bilgisayar, cep telefonu yada diğer elektronik aletler için değil hayatımızda ki her ihtiyaç için aynı şekilde işler. İhtiyaçlarınız karşılığında kullandığınız eşya ihtiyacınızı tam olarak karşılıyor ve sizi yeni bir arayışa yöneltmiyorsa başarılı bir süreç yaşanmışken, yeni bir icad ihtiyacı duyuluyorsa süreç tamamlanmamış demektir.

İnovasyon konusunda 3 türlü örnekten bahsedebiliriz. Bunlar;

  1. Sosyal örnekler
  2. Artırımlı örnekler
  3. ürün örnekleridir.

En Başarılı İnovasyon Örnekleri

1- Su Geçirmez Telefon

1- Su geçirmez telefon

Özellikle son 20-25 yıllık süre içerisinde cep telefonları hayatımızda çok önemli yerlere geldi. Sürekli yanımızda taşıdığımız ve yokluğu halinde büyük eksiklik hissettiğimiz cep telefonları iyi bir inovasyon sürecine ihtiyaç duymaktadır.

Geçtiğimiz yıllara bakarsak cep telefonlarının genel olarak bozulmasının nedenleri arasında ilk sıralarda telefonların su ile teması gelmekteydi. Üreticiler bu soruna el atmaya karar verdiler ve başarılı bir süreci sonunda videomuzda görebileceğiniz gibi su geçirmez telefonlar icat edildi. Artık bu telefonları kullanırken çok daha özgür olabilmekteyiz. Bu durum sürecin başarılı geçtiğini gösteriyor.

2- Yağmur Suyunu İçme Suyuna Dönüştürme

İnovasyon örnekleri -2- Yağmur suyunu İçme Suyuna Dönüştürme

Dünyamızdaki belki de en önemli yaşam kaynağı sudur. İnsanlığın teiz suya olan ihtiyacı nedeniyle yaşam her gün biraz daha zorlaşmaktadır. Bunda doğal kaynakların kurutulması ve nüfusun giderek artması başlıca etkenlerden gösterilebilir. Tahminlere göre içme sularının bu hızla kirletilmeye devam edilmesi halinde yakın gelecekte ciddi su sıkıntıları baş gösterebilir. Bilim dünyası bu durumun farkında olduğundan her gün yeni buluşlar peşinde koşuyor. Bunlardan birisi de yağmur suyunu içme suyuna dönüştürme düşüncesidir. Bu buluş sayesinde doğal kaynaklarımızın sayısının arttırılması ve su kıtlığının yaşanmaması amaçlanmaktadır.

3- Yapay Zekalı Arı kovanı

İnovasyon örnekleri -3-Yapay Zekalı Arı kovanı

Dünya genelinde her yıl Mevcut arıların %40’ı hastalıklar, böcek ilaçlarının neden olduğu tahribatlar ve bunların yanında iklimdeki değişiklikler nedeniyle ölüyorlar. Bu durumun bir başka nedeni ise arıcıların olaya ticari olarak bakması ve uyarıları dinlememesidir.

Yapay zekalı Kovan
Yapay zekalı Kovan

Beewise’ın geliştirdiği yapay zekalı kovan sayesinde arılar kontrol altında tutuluyor. Bilgisayar görüşü, hassas robotik zeka kullanan ve ayda 15 dolar civarından masrafı bulunan bunun yanında 2milyon kadar arı barındıran bir arı evi olan yapay zekalı kovan sayesinde arılar 7/24 izlenmektedir.

yapay zekali ari kovani 2
Yapay zekalı Kovan -2-

Yapay zekalı kovan ne işe yarar diye düşünenler için kısa bir açıklama yapalım. Yukarıda ifade ettiğimiz gibi 7/24 izlemenin dışında kovan bir parazit saldırısıyla karşılaştığında veya sıcaklık düzensiz bir hale geldiğinde yapay zeka buna uygun önceden belirlenmiş olan programı uygular ve sorunun çaresine bakar.

4- Çocukların Oyun Enerjilerini Elektrik Enerjisine Dönüştürmek

İnovasyon Örnekleri – Çocukların Ernerjisini Elektrik Enerjisine Dönüştürmek

Herkesin bildiği gibi yetişkinlerden ziyade yerinden duramayan çocuklar çok enerjiktir. O kadar enerji doludurlar ki sürekli bir oradan bir buraya zıplamak koşmak ve oynamak isterler.

Peki bu çocukların yaptıkları faaliyetlerde harcadıkları enerjiyi elektrik enerjisine çevirmek fikri sizce de inovasyon örnekleri arasında iyi bir düşünce olarak sayılmaz mı? Bu fikri hayata geçiren Playground Energy adında bir firma oldu. Oyun parklarına yerleştirdiği eğlenceli aletler ile bir yandan da elektrik üretiyor. Örnek olarak çocuklar tahterevalli ile oynadıkça yaptıkları hareket ile elektrik enerjisi oluşuyor ve bu depolanıyor.

5- Kablo Tutucu

Kablo tutucu
Kablo tutucu

Kablo tutucular, özellikle kalabalık ortamlarda çalışanların işini kolaylaştıran inovasyon örnekleri arasındadır. Ortalıkta ayakalra dolaşan kablo yığınlarından kurtulmak bu yolla mümkün. Bu icat ofis çalışanlarınca çok beğenilmiştir.

6- Uzatma Kablolu Priz

uzatmalı-priz
İnovasyon Örnekleri – Uzatmalı Priz

Cep telefonunun kullanım süresinin giderek artması nedeniyle şarj sorunu ortaya çıkmıştır. ŞArj sırasında zamanz aman kabloların yetmemesi tüketiciler arasında şikayete neden olması üzerine uzatma kablolu priz tip ortaya çıktı.

Duvara normal priz şeklinde monte edilen uzatma kablolu priz, içerisine bakıldığında kablo uzunluğunun yüksek olması nedeniyle ilk kez görenleri şaşırtıyor. Kabloyu dışa doğru çektiğinizde tıpkı uzatmalı kablo gibi uzayabiliyor. Günlük yaşamda kısa kablo sorunu böylece ortadan kalmış oluyor.

7- Elektrik Üreten Güneş Panjurları

Elektrik Üreten Güneş panjurları
Elektrik Üreten Güneş panjurları

SolarGaps tarafından güneş ile beraber hareket edebilen ve bu sırada elektrik üretmeye yarayan akıllı panjur sistemi geçtiğimiz dönemlerde başlatıldı. Panjurlar prize takıldıktan sonra panjurlar ürettikleri enerji ile birlikte evin elektrik ihtiyacını karşılamaya başlıyor. Üstelik akıllı panjurları sadece bir akıllı telefon ile istediğiniz yerden kontrol edebiliyorsunuz. Sistemin bir başka özelliği üretilen fazla elektriğin şebekeye dahil edilmesi ve elektrik şirketlerine satılabilmesidir. Bir nevi evde ek iş yaparak para kazanmak gibi bir durum.

Panjurlar her metre kare için yaklaık saatte 100Watt civarında elektrik enerjisi üretebiliyor. Panjurların içeriğe yerleştirilmesi durumudna ise bu miktar 50Watt’a düşmekte. Bu durumda güney cepheli 3 odalı bir ev düşünürsek saatte ortalama olarak 600Watt elektrik enerjisi üretebilir.

8- Kendi Kendini Toplayan Yatak Sistemi

Kendi Kendini toplayan Yatak Sitemi
Kendi Kendini toplayan Yatak Sitemi

inovasyon örnekleri arasında ukusuna doyamayanları ilgilendiren bir konu. yatağınızı toplanmaktan hoşlanmıyorsanız bu inovasyon tam sizze göre. İsmi Smart Düvet olan yorgan sizi yormadan kendi kendine toparlanıyor. Üstelik sıcaklık ayarını kendisi düzenliyor. Çiftler arasında sıcak soğuk kavgası da bu yorgan sayesinde son buluyor.

Kendi Kendini Toplayan Yatak Sistemi

9- Uber Taşımacılık Sistemi

Uber Taşımacılık
Uber Taşımacılık

Taşımacılık olayına yeni bir heyecan katan Uber, sürücülük yeteneği olan herkese bu deneyimi bizzat yaşama şansı vermektedir. Geçmiş dönemlerde taşıma işini yalnızca lisansa tabi firmalar yada bu lisansa sahip kişiler yapabilmekteydi. ubner sistemi sayesinde artık sürücü belgesi bulunan herkes kendi araçlarını kullanarak kişileri bir yerden bir yere götürebliyor

Not: Ube ülkemizde eylül 2020’de e fatura sistemine geçmişti. Sonrasında Asliye ceza mahkesince Uberin haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle faaliyetleri için durdurma kararı çıktı. 24 Aralık 2020 tarihinde Mahkeme Uber’in uygulamasına erişim engelinin kaldırılmasına hükmetti.

10- Amazon E ticaret

Amazon E-ticaret
Amazon E-ticaret

Dünya’nın en büyük satış şirketleri arasında gösterilen E-ticaret sitelerinden birisi Amazon’dur. E-ticaret olayına bambaşka bir bakış açısı getirmeyi başarmış olan Amazon firması bu alanda satış yapmak isteyen firmalara büyük bir olanak sağlamış durumda. Bu imkanalrdan bir kaçı Amazon PRime, Amazon FBA gibi uygulamalardır.

Bunlardan Amazon FBA sayesinde kolayca satış yapabiliyorsunuz. Yapmanız gereken ürünlerinizi belirlemek, uygulama ile yükleme işlemini yapmak ve bir kaç üste çıkma optimizasyon yöntemleri sayesinde içeriklerinizi görünür kılmaktır.

11- VR Gözlüklü İnekler

VR gözlüklü İnekler
İnovasyon örnekleri – VR gözlüklü İnekler

Rusya’da bulunan çiftçiler ineklerin süt üretimini arttırmak için bir takım yöntemler demekteydiler. Ancak bu denemeler başlarda başarısızlıkla sonuçlandı. VR gözlükleriyle yapılan deneylerde ise şaşırtıcı sonuçlara ulaşıldı. Gelen haberlere göre VR Gözlükleri ineklerin süt üretiminde olumlu sonuçlar vermiş görünüyor.

VR Gözlükleriyle Birlikte İneklerin Süt miktarında Ve Sütün Kalitesinde Artış Gözlendi

Moskova civarında bir çiftlikte VR gözlükleri ile yapılan deneyde sonuçlar bu gözlüklerin işe yaradığını gösterdi. Bu gözlükleri takan inekler kendilerini güneşli bir günde görüyor ve çimler üzerinde yayılarak otladıklarını hissediyorlar.

12- Akıllı Cam Sistemi

İnovasyon Örnekleri - Akıllı Cam
İnovasyon Örnekleri – Akıllı Cam

Princedon Üniversitesi üniversitesi görevlileri yaptıkları çalışmalar ile akıllı cam ve pencere sistemini üretti. Bu pencereler ortama göre kendi rengini değiştirebiliyor. Böylece aydınlatma, ısıtma, soğutma gibi durumlarda verimi arttırıyor ve maliyetleri düşürüyor.

Akılı cam ve pencere sistemi tüm bunları yapabilmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi güneş pilleri ile sağlıyor.

13- Dokunmatik Mause Buluşu

İnovasyon Örnekleri - Dokunmatik Fare
İnovasyon Örnekleri – Dokunmatik Fare

Bilgisayarınıza bağlı kablolu yada kablosuz Mouse ile tıklama yaparken çıkan “tık” sesinden sıkıldınız mı? Bu türden sorunu olanlar için Microsoft çalışmalarını hızlandırmış durumda.

Kısa sürede ortaya çıkan dokunmatik mouse ile tıklama yapmak için dokunmak yeterli. Ancak fiyat olarak normal farelere oranla 5-6 kat yüksek bir değer biçildiğini belirtmemiz gerek.

İlk çıkan Mouse’ları düşündüğümüzde bir devrim niteliğinde olan bu fareler bilgisayar üzerindeki keyfinizi arttıracak. Hatırlarsanız ilk farelerin altında bir top vardı ve elinizle mause hareket ettikçe bu top hareket ediyor ve böylece fare imleci monitör üzerinde istediğiniz hedefe doğru yöneliyordu. Ancak ortamın kirli olması yada topun içine toz kaçması veya zamanla yıpranma gibi durumlarda Mouse’un topu kısa sürede takılmalar yapıyor ve bozuluyordu. Sonrasında çıkan lazerli fareler hayatımızı kolaylaştırmıştı. Şuan ki teknoloji ile ortaya çıkan Mouse’lar ise teknolojide zirve niteliğinde.

14- Gravity Battaniye Fikri

Gravity ağırlıklı battaniye
Gravity Ağırlıklı Battaniye

Uyku bozukluğu, stres ve kaygı bozukluklarını gidermek amacıyla tasarlanmış olan Gravity ağırlıklı battaniyelere yapılan yatırımlar kısa sürede 3 milyon doları geçmiş bulunuyor. ürünü üreten firma bilimi kullanarak doğal yollarla fiziksel ve zihinsel refahlamayı yakalamayı amaçladıklarını ifade ediyor. Üretime geçilmeden önce bir yıl boyunca battaniyeler otizm, uykusuzluk, TSSB gibi çok ciddi koşullarda tıbbi araştırmalar yapılmış. Bilimin avantajları ile rahatlığa kavuşma iş fikirleri arasında bulunan Gravity battaniye böylece ortaya çıkmış görünüyor.

15- Akıllı Cüzdan – Volterman

İnovasyon Örnekleri- Akıllı Cüzdan
İnovasyon Örnekleri- Akıllı Cüzdan

Sıra dışı bir cüzdan olan Volterman cüzdan, içerisinde pek çokm teknolojiyi barındırıyor. İlk olarak göze çarpan cüzdanın unutkanlığa ve hırsızlığa karşı aldığı önlemler. Cüzdana eklenen GPS özelliği sayesinde unutkanlık yada hırsızlık durumunda yerini bulmak son derece kolay. Cüzdanı akıllı telefonunuzla entegre hale getirdikten sonra her zaman izleme yapabiliyorsunuz. Cüzdan içerisinde bu özellikleri sağlayabilmek adına 2600mAH yada 5000mAH kapasiteli batarya bulunuyor. Bataryalar kablosuz olarak sarj edilebiliyor.

İnternet ve yapılabilecek ek işler konusunda ki 5 yıllık birikimimiz ile sizlere fikirler sunmaya gayret ediyoruz. Kafanıza takılan sorularla ilgili bizlere soru sormaya çekinmeyiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
İnovasyon Örnekleri İle Hayat Nasıl Kolaylaşır? | Celal Yurtcu
2 ay önce

[…] İnovasyon örnekleri sayesinde günümüzde herkesin hayatı giderek kolaylaşıyor. Yapılan yeni icatlar, bu icatların hayatımızdaki konforu arttırması ile herkes daha iyi bir yaşam şansına sahip olabiliyor. Peki yaşantımızda giderek daha fazla yer edinen inovasyon nedir? Hangi inovasyon örnekleri daha çok tercih ediliyor? […]