Kosgeb Hibe Desteği – Hibe Desteği-2020/2021

Hibe Desteği: 2020 yılı içerisinde bulunduğumuz günlerde sermayesi olmayıp iş yeri açmak isteyen girişimcilere KOSGEB müjdeyi verdi. KOSGEB yani Küçük ve Orta ölçekli işletmeleri Geliştirme ve Destekleme idaresi başkanlığı geri ödeme ve faiz olmadan kredi desteği sunuyor. 2020 yılında yaklaşık olarak 60Bin TL ye kadar hibe desteği veriliyor. Peki, bu destekten kimler faydalanacak?

Kosgeb Hibe Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Kosgeb hibe desteğinden istihdam ve işgücünde artışı sağlayabilmek amacıyla özellikle kadınlar, engelli olanlar, genç girişimciler, şehit ve gazi yakınları daha avantajlı olarak yararlanabilecektir. Verilen KOSGEB hibe desteği neleri içerir? Hibe desteğinin şartları nelerdir? Şimdi bu konuları açıklayalım.

KOSGEB özellikle KOBİ’lere kurulduğu ilk günden beri destek vermeyi amaç edinen bir kurumdur. Kurumun yapacağı destek miktarı yıl içerisinde kurumun kendisi ve bakanlık tarafından belirlenmektedir. Gerekli şartları taşıyan kişilere KOSGEB geri ödemesiz hibe desteği verir. Hibe desteğinden yaralanabilmek adına KOSGEB’e kayıt yaptıran, verilen kursları başarı ile tamamlayıp sertifika almaya hak kazanan kişiler, sahip oldukları düşünceleri hayata geçirmek adına projelerini hazırlarlar.

Kosgeb Hibe Desteği Hangi sektörlere verilir?

 Yukarıda belirttiğimiz gibi KOSGEB belirli şartları taşıyan ve ilgili koşulları yerine getiren kişilere belli alanlarda hibe desteği vermektedir.

 • Kuru temizleme işlerinde
 • Deri eşyaların onarımı işlerinde
 • Bilgi ve iletişim (web tasarımı, Yazılım alanı, , kitap yayımı gibi alanlarda…)
 • İmalat işlemleri (, çay, kahve, , içecek, dokuma, unlu mamul, giyim eşyası imalatı gibi işlerde)
 • Ev döşemelerinin ve de Mobilyaların ve onarımı işlerinde
 • Saatler ve mücevherlerin onarımı gibi işlerde
 • İnşaat sektörü işlerinde (Sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, yıkım, Sıva işleri, , , , çatı işleri…)
 • Güzellik salonlarının ve Kuaförlük ve faaliyetleri ile ilgili işlerde
 • Ulaştırma ve depolama sektörünün yer aldığı alanlarda (Kurye, Nakliye, ev ve iş yerlerinde taşımacılık gibi işler…)
 • Yiyecek ve konaklama hizmetleri alanında
 • Kişisel eşyaların, bilgisayarların veya ev eşyalarının onarımı gibi sektör işlerde
 • Mesleki teknik faaliyet gerektiren işlerde (Fotoğrafçılık, reklamcılık, tercüme,)
 • Destek faaliyetleri hizmetleri(Seyahat acentesi, İş bulma acentesi, temizlik hizmetleri,, fuar organizasyonu işleri, güvenlik sektörü, taşıt kiralama vb. )
 • Toptan ya da perakende ticaret işleri (ev eşyası, motorlu taşıtlar, hırdavat, içecek, gıda,  pazar yerinde satış…)

Hibe desteği – Kosgeb Hibe Desteğinden Hangi şartlarda faydalanabilirim?

KOSGEB’in vermiş olduğu geri ödemesiz ve faizsiz hibe desteğinden faydalanabilmek, ilgili kurum ve bakanlık tarafından belli şartlara bağlanmıştır. Bu şartlar;

 1. Bizzat KOSGEB tarafından verilen ya da KOSGEB ile işbirliği içerisinde olan başta İŞKUR olmak üzere, Belediyeler veya Üniversiteler gibi kurumlarca düzenlenen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”’ni tamamlamak.  (Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusu aşağıda anlatılmıştır.)
 2. KOSGEB tarafından düzenlenen Genç Girişimci Geliştirme Programını bitirmek.
 3. KÖİDD programını yani Küçük Ölçekli İşletme Kurma Danışmanlığı programı eğitimini tamamlamak.
 4. İŞGEM bünyesinde yer alan işletmeler bu destekten yararlanabilir.
 5. Açılan iş yeri en az 3 yıl faaliyette bulunmalıdır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB’ce verilen hibe desteğinden yaralanabilmek için “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” tamamlanmalı ve “Girişimcilik sertifikası” nın alınması gereklidir. 2020 yılı itibari ile KOSGEB bu sertifikanın alınması için 2 alternatif yol sunmuştur. Bu iki yoldan birincisi internet üzerinden uzaktan erişim ile alınacak olan “Uzaktan eğitim”, diğeri ise herkesin bildiği şekilde kurs görerek yapılan “Örgün eğitim” dir.

Uzaktan eğitim sistemine her türlü interneti bulunan iletişim cihazı ile takip edilebilir. Örgün türde yapılan eğitim sistemi ise okullarda verilen eğitimin benzeri olacak şekilde sınıf ortamında belirlenmiş tarihlerde düzenlenir. Örgün eğitime nazaran uzaktan eğitim elbette ev ortamında bile ulaşım açısından çok daha kolay bir sitemdir. Hibe desteğinden yararlanabilmek için gerekli olan sertifikası ömür boyu geçerli olması ve uzaktan eğitimin daha kolay olması nedeniyle bu yöntem daha çok tercih edilmektedir.

Uzaktan Eğitim İle Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

Uzaktan eğitim ile sertifika alabilmek ve hibe desteğinden faydalanabilmek için internete bağlanabilen bir cihaza ihtiyacınız olacaktır. Günümüzde bu tür cihazlara ulaşmak son derece kolay olduğundan girişimcilik sertifikası için bu yöntem daha çok tercih ediliyor. İnternet ve cihaz temini sonrası sıradaki adımımız uzaktan eğitime kayıt olmaktır. Simdi adım adım uzaktan eğitime nasıl kayıt olunur? Bu konu üzerinde duracağız.

Uzaktan Eğitim İle Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?
 1. İlk olarak uzaktan KOSGEB’in hazırlamış olduğu uzaktan eğitim e-kurul ve öğrenme yönetim sistemi sayfasına. Kosgeb Desteklenen iş sektörleri butonuna tıklayarak giriş yapıyoruz.
Kosgeb Ana Giriş Sayfası
Kosgebe Nasıl Giriş Yapılır?

 2. Sağ üstte görülen “GİRİŞ YAP” kısmına tıklıyoruz. Aşağıdaki ekran karşımıza geliyor. Hibe desteği için adımlarımıza E-devlet ile girişi tıklayarak devam ediyoruz.

kosgeb E-devlet giris
Kosgebe E-devlet Aracılığı İle Nasıl Giriş Yapılır?

3. Açılan sayfada T.C kimlik numaramız ile E-devlet şifremizi giriyoruz. E-devlet şifreniz yoksa mutlaka edinmeniz gerekmektedir.

e-devlet kimlik doğrulama sistemi
Kosgeb Hibe Desteği-Kosgebe giris E-devlet Kimlik Doğrulama Sistemi

4. T.C kimlik numaranız ve E-devlet şifrenizi girdikten sonra sistem sizi doğrudan KOSGEB Ana sayfasına giriş yapmış şekilde iletebileceği gibi aşağıdakine benzer şekilde onayınızı da isteyebilir. Onay ister ise onaylayarak devam ediyoruz.

Kosgeb E-devlet kimlik doğrumala onay
Kosgeb Hibe Desteği-Kimlik-Doğrulama E-devlet Onay-Sistemi

5. Onay işleminin ardından KOSGEB Ana sayfasından giriş işlemimiz tamamlanmış oluyor. Artık Eğitim Sisteminin içerisindeyiz. Hibe desteğinden faydalanmak için başvuru adımlarımızın sonuna yaklaştık.

6. Sayfanın en altına doğru iniyoruz. Bu bölümde “ÖNE ÇIKAN EĞİTİMLER  başlığı altında iki temel eğitim göreceğiz.

KOSGEB hibe desteği amacıyla verilen girişimcilik belgesi destek programında 2020 yılı itibari ile ciddi anlamda değişiklikler yapıldı. Önceki yıllarda KOSGEB desteği tek bir program ile verilirken, bu yıl 2 farklı program şeklinde bir dönüşüme gidildi. Böylece eğitim modeli iki ayrı kategoride sınıflandırılmış oldu. Bu modeller

 1. Geleneksel girişimcilik destek programı
 2. İleri girişimcilik destek programı

Her iki programda girişim desteği olarak Yeni girişimcilere verilmektedir. Bu programlarda hangisini almanız gerektiği NACE kodunuza göre belirlenecektir.

İMALAT kategorisindeki (Gıda ürünlerinin imalatı, Etin işlenmesi ve saklanması ile et ürünlerinin imalatı, Etin işlenmesi ve saklanması, Sığır, koyun, keçi vb. hayvanların kesimi ve kesim sırasındaki etin işlenmesi (mezbahacılık) (taze, soğutulmuş veya dondurulmuş olarak saklanması dahil), Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması, Kümes hayvanları etlerinin üretimi (taze veya dondurulmuş) (yenilebilir sakatatları dahil), Kümes hayvanlarının kesilmesi, temizlenmesi veya paketlenmesi işi ile uğraşan mezbahaların faaliyetleri, Kümes hayvanlarının yağlarının sofra yağına çevrilmesi vb. )    iş projelerinin hepsi İleri girişimcilik destek programı kapsamındadır.

 İmalat kategorisine giren bir alandan projeniz varsa almanız gereken eğitim İleri girişimcilik destek programı olmalıdır. ( Hangi iş sektorunun hangi kategoride yer aldığını Kosgeb Desteklenen iş sektörleri butonundan indirebilirsiniz.)

Kosgeb Hibe Desteği-Kosgeb Öne Çıkan Eğitimler
Kosgeb Hibe Desteği-Kosgeb Öne Çıkan Eğitimler
 1. Bu eğitimlerden NACE KODUNUZA GÖRE hangi eğitimi almak istiyorsanız “EĞİTİME BAŞLA” butonuna tıklayarak başlayabilirsiniz. ( Nace kodunu nasıl öğreneceğinizi yazımızın devamında görebilirsiniz. )
 2. Videoları sırasıyla izleyerek ve izlediğinizi onaylayarak bir sonraki videonuzu izleyin. 

Videoların bitmesi sonrası test bölümü karşınıza çıkacak. İlgili testleri tamamladıktan sonra sertifika almaya hak kazanacaksınız.

Nace Kodunu Nasıl Öğrenebilirim?

Nace kodunu öğrenmenin birden fazla yolu vardır. İlk yöntem olarak sizlere İstanbul Ticaret Odası’nın web sitesi üzerinden öğrenme yolunu anlatacağız.

 1. İstanbul ticaret odasının web sitesine İstanbul Ticaret Odası tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tıkladığınızda karşınıza sitenin Ana sayfası çıkacaktır
nace kodu alma birinci adim Ana sayfa hizmetler
Kosgeb Hibe Desteği -Nace Kodu Almanın İlk Adımı – Hizmetler Menüsü

2. Hizmetler yazan kısma tıklayarak sol tarafta açılan paneldeki “TİCARİ SİCİL İŞLEMLERİ”  yazan kısma tıklıyoruz.

Kosgeb Hibe Desteği- Nace Kodu Alma - Ticaret Sicil İşlem Adımı- Adım 2-
Ticari Sicil İşlemleri – Nace Kodu Alma

3. Ticari sicil işlemleri tıklaması sonrası panelimiz aşağı doğru açılacaktır. Alt kısımda yeni açılan paneldeki “NACE KODLARI”  yazan kısma tıklayarak devam diyoruz.

Nace Kodu Alma Adım 3
Kosgeb Hibe Desteği-NAce Kodu Alma 3.Adım NAde kodları Butonu

4. “NACE KODLARI”  ibareli yere tıklayınca alt kısma doğru iki satırlık yeni bir panel aşılacaktır.  “NACE KODU ARAMA ya tıklayarak, istediğimiz arama sayfasına ulaşıyoruz.

Nace kodu Alma arama butonu
Nace Kodu Alma 4.Adım – Nace Kodu Arama

5.Karşımıza Nace kodu arama sayfası gelecektir. Buraya ilgilendiğimiz Faaliyet konusunu yazarak arama yapıyoruz. Örneğin “kasap” faaliyet konusunda iş fikrimiz var ve bu alanda iş yeri açmak istiyoruz. Arama yaptığımızda iş fikrimize destek olup olmadığı aşağıdaki gibi çıkacaktır.

Kosgeb Hibe Desteği- Nace Kodu Sorgulama Örneği "Kasap" mesleği
Kosgeb Hibe Desteği- Nace Kodu Sorgulama Örneği “Kasap” mesleği

Nace Kodunu Öğrenmenin 2.Yolu

Nace kodunu öğrenmenin bir diğer yolu da SGK sicil numarasıdır. SGK Sicil numarasının 2,3,4,5,6 ve 7 rakamları sizin nace kodunuzu meydana getirir.

Nace Kodunu Öğrenmenin 3.Yolu

Nace kodunu öğrenmenin bir farklı yöntemi ise KOSGEB resmi sitesi üzerindendir. Kurumun resmi sitesine https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/DesteklenenSektor adresi üzerinden girerek aşağıdaki sayfa görünümüne erişebilirsiniz.

NAce kodu sorylama yolu -3-
Kosgeb Hibe desteğiNace kodu Sorgulama Yolu 3. Seçenek

Sayfa üzerindeki NACE REV 2 KODU” yazan kısma faaliyet konumuzu yazarak aratıyoruz. Böylece karşımıza NACE kodumuz geliyor.

Kosgep Nace Kodu sorgulama Örneği
Kosgep Nace Kodu sorgulama Örneği

İnternet ve yapılabilecek ek işler konusunda ki 5 yıllık birikimimiz ile sizlere fikirler sunmaya gayret ediyoruz. Kafanıza takılan sorularla ilgili bizlere soru sormaya çekinmeyiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] 2.1 Uzaktan Eğitim İle Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır? […]

trackback

[…] Aşağıdaki Yazımız İlginizi Çekebilir…Kosgeb Hibe Desteği – Hibe Desteği-2020/2021 […]

trackback

[…] İle Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır? sorularıyla ilgili cevaplara ulaşabilmek için Kosgeb Hibe Desteği – Hibe Desteği-2020/2021 isimli makalemizi […]

trackback

[…] önceki yazımız olan ” Kosgeb Hibe Desteği – Hibe Desteği-2020 “ isimli […]

trackback

[…] 2.1.1 Nace Kodunu Nasıl Öğrenebilirim? […]

trackback

[…] Aşağıdaki Yazımız İlginizi Çekebilir…Kosgeb Hibe Desteği – Hibe Desteği-2020/2021 […]

trackback

[…] desteklenen mikro krediler, il ve ilçe Ziraat Odaları tarafından sağlanan fonlar ile birlikte KOSGEB de göz önünde bulundurulduğunda aslında mantar yetiştiriciliği anlamında para […]

trackback

[…] İle Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır? sorularıyla ilgili cevaplara ulaşabilmek için Kosgeb Hibe Desteği – Hibe Desteği-2020/2021 isimli makalemizi […]